Editovatelné obrysové mapy

Publikoval(a) Petr Bárta dne

S obrysovými mapami se v nějaké podobě setkal snad každý geograf a troufám si tvrdit, že většina z nás je v nějaké podobě ve své výuce využívá. Ne vždy se však na internetu ve volných databázích podaří sehnat obrysovou mapu v požadované kvalitě, případně s požadovanými mapovými prvky. V dnešním krátkém článku bychom Vám rádi představili vychytávku, která Vás může zbavit těchto problémů – tedy editovatelné obrysové mapy.

Autoři nápadu

S myšlenkou upravovatelných obrysových map přišel autorský kolektiv z Centra geografie vzdělávání a vzdělávání v geografii (GEOEDU) Mgr. Petr Trahorsch, Ph.D a Mgr. Petr Meyer. Sami autoři pak vznik editovatelných obrysových map zdůvodňují takto: „Obrysové mapy jsou jednou z nejpoužívanějších pomůcek výuky místopisných pojmů. Řada obrysových map, které jsou dostupné v učebnicích, na webu či v dalších didaktických prostředcích však neposkytují učiteli možnost diferencovat výuku podle jejích cílů. Z toho důvodu vytvořil autorský kolektiv Centra geografie vzdělávání a vzdělávání v geografii (GEOEDU) editovatelné obrysové mapy, v rámci nichž má učitel možnost si sám zvolit, které místopisné prvky se na výsledné obrysové mapě zobrazí a které nikoliv.“

Obr. 1: Ukázka vytisknuté obrysové mapy
Zdroj: příspěvek autora mapy na FB skupině „Zeměpis jinak“

Co jsou editovatelné obrysové mapy?

Jak už bylo nastíněno, jedná se o obrysové mapy v černobílém provedení, které si můžete sami upravit a to poměrně jednoduše v prostředí Powerpointu. Můžete si zde v podstatě vytvořit vlastní mapu na základě obsažených mapových vrstev přesně tak, jak v danou chvíli potřebujete – jako podklad můžete zvolit buď reliéf nebo obrysy států. Podobně si můžete v mapě znázornit např. hlavní města, vodstvo, pohoří aj.

V prezentaci kromě samotné mapy a legendy najdete i informaci o autorech, podrobný návod k sestavení a upravení vlastní mapy a také často kladené dotazy. Zatím se tedy jedná pouze o mapy světadílů, nicméně autoři v případě zájmu geografů slibují, že by podobně zpracovali i další regiony. Autorům určitě pomůže, když se v případě používání jejich obrysových map, vyplníte dotazník a zaregistrujete se na této adrese. Tím mimo jiné získáte přístup k novinkám a také možnost podílet se na rozvoji obrysových map.

Editovatelné obrysové mapy Vám dle našeho mínění mohou ušetřit spoustu času a zároveň zcela jistě díky možnosti editace vyhoví Vašim požadavkům na výslednou podobu obrysových map. Za naši redakci je můžeme rozhodně doporučit a sami se už těšíme, až je při výuce použijeme.

Odkazy:
Odkaz na stažení editovatelných obrysových map (ZIP soubor): https://1url.cz/pr1b9

Odkaz na GEOEDU (autoři map): https://geography.ujep.cz/cs/geoedu/


1 komentář

„Slepé“ mapy jsou nuda. Nebo…? – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 7. 2. 2024 v 12:36

[…] papírové verzi, doporučujeme editovatelné obrysové mapy, o nichž jsme již dříve psali zde, nebo můžete vyzkoušet obrysové mapy (světadílů) jako labyrint – ke stažení […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH