Jak reflektovat aktuální situaci na Ukrajině ve výuce

Publikoval(a) Zachraň Zeměpis dne

Jedním z úkolů zeměpisu, tedy spíše učitelů zeměpisu, by mělo být reflektovat aktuální dění ve světě. Žádného žáka snad neminuly události posledních dní, jež se týkají situace na Ukrajině. Myslíme si, stejně jako MŠMT, že je potřeba toto dění správně reflektovat a řešit ve výuce spolu s dětmi. My jsme zde pro vás připravili soupis možných aktivit do výuky, které vám pomohou se zařazením aktuálního dění na Ukrajině do výuky.

1. Metodika: ruský útok na Ukrajinu z pohledu čtyř médií (+další aktivity) od Tajného učitele

V textu najdete oporu tvrzení, proč je dobré učivo o aktuální situaci na Ukrajině zapojit do výuky. Následně zde najdete aktivitu, která reflektuje ruský útok na Ukrajinu z pohledu čtyř médií, přičemž hlavním cílem aktivity je zjistit, jaké druhy médií existují, jaké jsou mezi nimi rozdíly v cílech, ve financování a dalších věcech, které je vedou k rozdílnému způsobu podávání informací.

https://tajnyucitel.wordpress.com/2022/02/27/metodika-rusky-utok-na-ukrajinu-z-pohledu-ctyr-medii-dalsi-aktivity/

2. Podpora vyučujícím v kontextu vpádu ruské armády na Ukrajinu od organizace Nazemi.cz

Najdete zde souhrn odkazů na zdroje různých organizací pro podporu vyučujících a žactva od organizace Nazemi.cz. Vše je průběžně aktualizováno.

https://www.nazemi.cz/cs/podpora-vyucujicim-ukrajina

3. Válka na Ukrajině: podpora a užitečné materiály pro pedagogy od organizace Člověk v tísni

Zde najdete průběžně doplňované odkazy na materiály, metodickou i obsahovou podporu pro učitele i učitelky všech stupňů škol, kteří při výuce narazí na aktuální témata válečného konfliktu na Ukrajině.

https://www.clovekvtisni.cz/valka-na-ukrajine-podpora-pro-pedagogy-8562gp

4. Doporučené lekce k současné situaci od JSNS.CZ

Pokud chcete s žáky a studenty mluvit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, jejích dopadech na život běžných lidí, o uprchlících nebo o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází, můžete využít odkazu na web JSNS.cz. Na odkazu najdete doporučení na některé audiovizuální lekce a konkrétní aktivity z portálu JSNS. I když se příběhy jednotlivých filmů odehrávají v jiných zemí, respektive jsou již staršího data, je možné jejich prostřednictvím otevřít diskusi týkající se právě probíhajícího ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

https://www.jsns.cz/valka-na-ukrajine/doporucene-lekce

5. (Jak) mluvit s dětmi o válce? Od organizace Skaut

V tomto článku najdete tipy, jak mluvit s dětmi o válce od organizace Skaut. Zda je dobré téma ve výuce otevřít, jak s dětmi o tématu mluvit, co je dobré vědět atd.

https://www.skaut.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-valce/

6. Válka na Ukrajině v karikaturách

Slovenský web lepsiageografia.sk se zaměřil na válku na Ukrajině ve formě práce s karikaturami. V článku jsou uveřejněny zdroje, v nichž najdete jednotlivé karikatury. Článek vám také objasní výhody práce s karikaturami i samotné pracovní úlohy.

https://lepsiageografia.sk/materialy/vojna-na-ukrajine-v-karikaturach/

7. Pracovní list mapa Ukrajiny

V reakci na současné dění pro vás Mapuito vytvořili pracovní list o Ukrajině, který je zaměřený na průřezové téma: Výchova o myšlení v Evropských a globálních souvislostech.

https://www.mapuito.cz/blog/pracovni-list-mapa-ukrajiny/

Máte nějaká další tipy? Napište nám na mail – zachranzemepis@gmail.com


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH