Když se Země chvěje

Publikoval(a) Eliška Kundratová dne

Pokud přemýšlíte, jak zpestřit výuku o zemětřesení, mohly by vám přijít vhod materiály vytvořené Geofyzikálním ústavem Akademie věd ČR.

Autoři se v nich zaměřili především na problematiku zemětřesných vln. V roce 2020 vydali na toto téma komiks, ve kterém se dvě děti setkávají se seismickými vlnami, které před jejich očima vyskočily ze seismografu. Vypráví jim pak příběh o tom, jak vznikly a jaké strasti musely překonat při průchodu zemským tělesem. V letošním roce pak vznikla desková hra, která na komiks volně navazuje. Najednou ji mohou hrát 1-4 hráči a kromě hracího pole je ještě nutné zajistit hrací kostku a 4 figurky stejné barvy pro každého hráče. Jak komiks, tak hru je možné volně stáhnout na webu: https://www.ig.cas.cz/komiks/.

Ukázka z komiksu – Když se Země chvěje

Přínosné může být také shlédnutí doprovodného videa: https://youtu.be/Ftb6IGsIFaQ, ve kterém se v úvodu dozvíte o principu vzniku zemětřesení a jeho (nejen negativním) významu pro člověka. Od 20:34 min se pak Mgr. Aleš Beran vyjadřuje k možnostem využití komiksu ve výuce.

Připravené materiály nejsou nikterak dlouhé, a tak je možné využít je k doplnění výkladu nebo k zopakování učiva. Podle autorů jsou vhodné pro 1. a 2. stupeň ZŠ, čemuž odpovídá i forma zpracování. Dle mého názoru jsou obsahově zpracovány nad rámec učiva pro ZŠ, nabízí však příležitost k hlubšímu porozumění daným jevům a propojení s dalšími znalostmi (např. stavba zemského tělesa nebo pohyby litosférických desek).

Komiks Když se země chvěje, příběh seismické vlny – PDF soubor pro domácí tisk

Desková hra – PDF soubor 1PDF soubor 2

Doprovodné videohttps://1url.cz/@kdyzsezemechveje


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH