Geoskop – Poznej řeku

Publikoval(a) Zachraň Zeměpis dne

V tomto článku vám přiblížíme lekci, kterou najdete na portálu Geoskop. Pokud byste tento portál neznali, můžete se s ním seznámit prostřednictvím našeho staršího článku, ve kterém jsme jej stručně představili. Případně si můžete poslechnout podcast s jedním z autorů portálu Janem Hercíkem.

Lekce je vhodná k použití jak na základní, tak také na střední škole. Tato lekce se dá tematicky zařadit do vodstva Česka, jelikož podstatou lekce je zkoumání jedné z 5 velkých českých řek (Vltava, Labe, Morava, Ohře, Sázava). Žák si v této lekci vybere/učitel mu přidělí jednu řeku, se kterou pracuje po zbytek lekce – zjišťuje o ní s pomocí internetu, atlasu (nebo mapy.cz) základní informace (délka toku, pramenné pohoří, přítoky apod), určují řád řeky, nebo také zakreslují do obrysové mapy povodí své řeky, což považuji za nejzajímavější úkol, na který lze navázat i v rámci dalších aktivit (např. určení rozvodí s pomocí fotky, apod.). Jako poslední úkol pak mají žáci za úkol zjistit ještě další informace o své řece ze stránek Českého hydrometeorologického ústavu (např. průtok, aktuální vodní stav, limit sucha).

Zdroj obrázku: https://geoskop.upol.cz/cviceni/poznej-reku/

K lekci tedy budete potřebovat tablety/notebooky, internetové připojení, teoreticky můžete využít i Atlas Česka, žákům však stačí internetové mapové portály (např. mapy.cz).

Lekce rozvíjí ve velké míře digitální kompetence žáků – žáci v lekci vyhledávají informace na internetu, seznámí se a pracují s různými online zdroji (mapy.cz, stránky ČHMÚ), pracují také se statistickými údaji a seznamují se s novými geografickými termíny, které pravděpodobně dosud neznali (např. řád řeky, průtok, limit sucha aj.), čímž naplňuje očekávané výstupy RVP. Rozhodně tedy doporučujeme lekci zařadit při výuce věnované Česku.

Odkaz na aktivitu na portálu Geoskop:
https://geoskop.upol.cz/cviceni/poznej-reku/


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH