Moje místo ve světě

Publikoval(a) Gabriela Raichová dne

Když žáci přecházejí na 2. stupeň, se zeměpisem jako takovým se setkávají poprvé. Stále více si uvědomuji, že je potřeba jim v prvních hodinách objasnit, co že je to v zeměpisu všechno čeká. Zároveň je tím motivuji, aby si k předmětu vytvořili kladný vztah.


Vždycky začínám aktivitou s názvem „Proč se učím zeměpis?“, kdy žáci přicházejí s různými podněty a dohromady si vytváříme jakýsi rámec toho, co nás čeká, na co se společně můžeme v dalších čtyřech letech těšit. Poté pokračuji tím, co je zeměpis za vědu, objasňujeme si pojem geografie a bavíme se trochu i o historii tohoto oboru.


Čím více se didaktikou zeměpisu zabývám, tím častěji nacházím další a další nápady a témata, o které, myslím si, by žáci neměli být ochuzeni. Teď myslím zejména nápady ze zahraničních zdrojů. Jeden takový by se mohl hodit právě do úvodních hodin a přeložila jsem ho pro své potřeby jako „Moje místo ve světě“. V této aktivitě jde o to, že si žák uvědomuje své místo, jinými slovy to, kam patří. Žáci postupují od nejbližšího k nejvzdálenějšímu, vlastně podle měřítka: Já – Moje ulice – Moje město – Můj okres – Můj kraj  – Moje země – Můj kontinent – Moje planeta. Doplňují okénka popiskem či obrázkem. Zároveň se na této aktivitě dá ilustrovat jakási hierarchie zeměpisu. Směr, jakým budeme ve výuce postupovat. Dá se také objasnit rozdíl mezi obecným a regionálním zeměpisem, apod.

Pracovní list „Moje místo ve světě“ ke stažení:

Zdroje, které popisují význam pojetí místa:

ROBERTS, M. (2003): Learning Through Enquiry: Making Sense of Roberts, M. (2003). Learning through enquiry: Making sense of geography in the key stage 3 classroom. Geographical Association.

Blunt, A., & Dowling, R. (2006). Home Routledge.

Článek je převzat z webu:

http://zemepisjinak.blogspot.com


1 komentář

Poděkování za spolupráci – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 25. 10. 2020 v 17:10

[…] Gabriele Raichové – za spolupráci s jejím webem Zeměpis jinak a tvorbu článků Znáte Actionbound?, Moje místo ve světě. […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH