Tvorba pohlednice – zajímavá místa jižní Evropy

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Rád bych s vámi sdílel inspiraci na aktivitu, která propojuje zeměpis a výtvarnou výchovu a lze ji použít v libovolné části regionální geografie. Aktivita je zaměřena na geografii turismu a zabere 45-90 minut. V mém případě jsem ji využil na region jižní Evropy, ale jak jsem již zmínil, aktivita se dá využít i na jiný region. Cílem aktivity je vytvořit pohlednici z turisticky zajímavého místa. Žáci se tedy seznámí s turisticky zajímavými místy regionu, procvičí si vyhledávání informací, práci s mapou i práci s klimadiagramem.

Pomůcky: Vytištěná mapa regionu, či nástěnná mapa regionu, tematický atlas, či přístup žáků na internet, nebo jiný zdroj informací.

Popis aktivity: Úkolem žáků bylo, aby si v první fázi našli každý jedno turisticky zajímavé místo v jižní Evropě, přičemž se žádné místo nesmělo ve třídě opakovat. My jsme k vyhledávání míst využili internet, ale lze nahradit i např. tematickým atlasem. Jakmile měli žáci vybrané místo, pustili se do vyhledávání informací o něm. Jejich úkolem bylo o místě připravit text, který obsahuje následující informace: v jakém státě dané místo najdeme, zeměpisné souřadnice místa, dvě zajímavosti o vybraném místě a období, kdy je ideální místo navštívit (dle klimadiagramu). Tuto část lze individuálně upravit a doplnit například o návštěvnost místa, či doporučené oblečení a vybavení. Na druhou polovinu této strany žáci doplnili adresu, stejně jako je zvykem u pohlednic. Rozdíl byl však v tom, že neuváděli svoji adresu, ale adresu daného místa.

V další hodině (ideálně v hodině výtvarné výchovy) žáci připravovali první stranu pohlednice. Na závěr každý žák umístil svoji pohlednici na velkoformátový papír s mapou regionu a čarou spojil pohlednici s místem na mapě, kde se daná památka, resp. turistická lokalita skutečně nachází. Následně ostatním spolužákům každý své místo popsal. Níže můžete vidět ukázku výsledné mapy.

Ukázka výsledné mapy

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH