„Slepé“ mapy jsou nuda. Nebo…?

Publikoval(a) Petr Bárta dne

Zakreslování do „slepých“ (správně obrysových) map nepatří na školách k těm nejoblíbenějším činnostem. Většina žáků je nemá ráda a oblíbené bývají spíše jen hrstkou opravdu nadšených malých geografů. A povinnost znát geografické pojmy reliéfu opravdu nejsou ani v RVP. Přesto si myslíme, že např. Alpy nebo Španělsko by žáci na mapě měli vždy bezpečně najít. Jak tedy udělat práci s obrysovou mapou co nejvíce zábavnou? Vyzkoušejte k tomu web/aplikaci Seterra od Geoguessru.

V čem je Seterra lepší než klasické papírové obrysové mapy?

Věcí je celá řada. Samotné plus je už samotný fakt, že Seterra je online hra, příp. si ji žáci mohou stáhnout i jako aplikaci a procvičovat třeba i doma. Pro žáky je Seterra mnohem zábavnější a přitažlivější, zároveň je i efektivnější (je rychlejší a na rozdíl od frontálního hledání v papírových atlasech máte jistotu, že žáci hledané místo skutečně objeví, nebo se jim ukáže). Žáci tak díky tomu zvládnou projít více map a využít tak široké palety „slepých“ map, které Seterra nabízí a že jich je opravdu mnoho (přehled států, povrch, města, jednotlivé státy, vlajky, mapy zaměřené na historii atd.). Samotný způsob práce tak umožňuje individualizaci a diferenciaci práce žáků. Výhodou je také to, že se do hry můžete přihlásit svým účtem (např. Google účtem), na kterém se zaznamenává úspěšnost a vyplněná cvičení. Žáci tak můžou zkoušet neustále vylepšovat své skóre nebo zlepšovat čas. No a v neposlední řadě je velké plus také dostupnost v češtině – tedy alespoň v případě většiny map.

Obr. 1: Ukázka ze hry Seterra – mapa Asie: fyzické vlastnosti. Dostupné z: https://www.geoguessr.com/vgp/3454?locale=cs

Samozřejmě, že zde jsou i nevýhody. Žákům nezůstane po tomto procvičení „nic v ruce“ – tedy nebudou mít vypracovanou obrysovou mapu, ke které by se mohli pravidelně vracet. I když i zde je možné využít tisknutelné mapy (tím ale ztrácí Seterra jako taková smysl). Nicméně je otázkou, zda je taková vypracovaná obrysová mapa vůbec potřeba, když je k dispozici atlas.

Pokud byste však náhodou i přesto setrvávali na osvědčené papírové verzi, doporučujeme editovatelné obrysové mapy, o nichž jsme již dříve psali zde, nebo můžete vyzkoušet obrysové mapy (světadílů) jako labyrint – ke stažení zde.

Odkaz na hru Seterra


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH