Aplikace Horobraní – sbírejte vrcholy a propojte tak tělocvik se zeměpisem

Publikoval(a) Jiří Štěpnička dne

Mapových aplikací do mobilu je dnes hromada a díky tomu, že každá má trochu jiné zaměření, se objevují stále nové. I v oblasti turistky a geolokačních her stále přibývají nové nápady. Jedním z nich, který se poměrně dobře ujal a stále se rozvíjí, je hra Horobraní.

Body za námahu

Smyslem hry je zdolávat vrcholy kdekoliv v Česku a na Slovensku a za jejich dosažení pak hráč získá počet bodů rovný jejich nadmořské výšce. Za každý vrchol je pak možné získat body jen 1x do roka, což ale nebrání tomu, aby ho hráči zdolávali kdykoliv je napadne. Body se pak načítají do žebříčků, kterých je hned několik: měsíční, roční a celoživotní. V nich lze pak ještě filtrovat jednotlivá pohoří, takže je možné se zaměřit třeba na sbírání vrcholů jen ve vybrané lokalitě. K samotnému pohybu v terénu slouží aplikace, žebříčky a mnoho dalších funkcí lze následně sledovat na webových stránkách, kde se uživatele hojně podílejí na vytváření obsahu přidáváním hodnocení náročnosti a oblíbenosti vrcholků, fotografií i zkušeností z terénu.  Jedním z pravidel je zákaz využívat jiných zdrojů energie než vlastní síly, takže na kopce by se mělo vystoupat pěšky, na kole nebo pomocí podobných dopravních prostředků jako je třeba koloběžka.

Ukázka z webu https://horobrani.cz/
Jak na to?

Stát se součástí dnes už nemalé komunity „horobraníků“ není náročné.  Aplikaci lze stáhnout např. na Google Play a její instalace je jednoduchá. Samotné stažení je zdarma. K účasti na hře je nutná registrace a startovné na rok činí symbolických 100,-. Pokud však nechcete soutěžit a jen vyrazit na pár kopců v okolí, lze aplikaci užít i zdarma.

V terénu je pak nutné dosáhnout pozice maximálně 50 m od vrcholku. Na to je třeba v mobilu povolit sledování polohy. Aplikace znázorňuje vzdálenost i směr k vrcholku a je na ní vidět poloha kopce i hráče. Po dosažení vrcholu se daný vrchol uloží jedním kliknutím do aplikace a ohodnotí, případně ho lze doplnit komentářem a fotografií. Následně je ještě nutné provést tzv. synchronizaci, aby se výstup zapsal do databáze a byl vidět na webu v žebříčkách i v osobním profilu hráče.

Geografie, turistika nebo sport?

Jaký je vlastně přínos této hry? Každý si v ní asi najde něco svého. Pro děti lze najít hned několik pozitiv. V době on-line výuky pomůže hra děti vyhnat na čerstvý vzduch a trochu zlepšit fyzičku. Účast na Horobraní může posílit soutěživost a dává možnost vyniknout i dětem, které nejsou sice sportovně nadané, ale mají výdrž a trpělivost.

Z pohledu vlastivědného či zeměpisného pak aplikace motivuje k cestování a poznávání fyzického prostoru i jeho obrazu v mapě. Děti i dospělí objeví nové lokality a zajímavá místa poblíž svého bydliště. Naučí se orientovat v mapách a tyto dovednosti ihned aplikovat při hledání cesty v terénu. Zorientují se také v chápání fyzických bariér v území a různé náročnosti terénu pro zdolání vrcholu. V neposlední řadě si uvědomí, kde leží třeba Krkonoše a kde Beskydy…

Ukázka z webu https://horobrani.cz/
Horobraní jako geografický informační systém

Jak v aplikaci, tak na samotném webu se využívá hned několik mapových vrstev. V první řadě jde o referenční mapové podklady – turistické mapy, zimní mapy a Open street mapy. Nad nimi je pak polygonová vrstva pohoří, přičemž se jedná o klasické geomorfologické jednotky ČR a SR. Podkladové mapy lze užívat variantně výběrem, vrstva pohoří může být zapnutá nebo vypnutá podle potřeby. Nejdůležitější je však bodová vrstva kopců. Tyto body mění barvy podle toho, zda už je hráč dosáhl nebo ne a je na první pohled vidět, zda už na nich byl. V mapě jsou také označeny vrcholy, které jsou zakázané např. z důvodu ochrany přírody nebo polohy ve vojenských újezdech. V aplikaci je i filtr, který umožňuje náročnější výběry bodů.  Mezi pokročilejší funkce patří i plánovač výletů.

Aplikace obsahuje skoro 28 tisíc kopců. Brzy by do databáze mělo přibýt ještě několik tisíc vrcholů na území Polska a plánují se další státy. Celá aplikace je v podstatě otevřeným geografickým systémem, na jehož obsahu se podílejí i uživatelé tím, že k vrcholům přidávají další data – zapisují výstup, čímž vytvářejí statistiku počtu návštěvníků vrcholu, přidávají hodnocení náročnosti a oblíbenosti, vkládají fotografie a textové informace.  Celá databáze se tak stává postupně stále více robustní. I přesto je aplikace celkově uživatelsky příjemná a přehledná.

Odkaz na web: https://horobrani.cz

Odkaz na stažení aplikace pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.horobrani.mobile

Odkaz na stažení aplikace pro iOS: https://apps.apple.com/us/app/horobran%C3%AD/id1505863292


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH