Podcast Zachraň Zeměpis

Publikoval(a) Zachraň Zeměpis dne

Podcast Zachraň Zeměpis vznikl, aby učitelům, žákům a všem fanouškům zeměpisu/geografie poskytl zajímavé informace z tohoto oboru. Chceme si do našeho podcastu zvát zajímavé odborníky z univerzit, inspirativní učitele, cestovatele atd. Pokud znáte někoho, o kom si myslíte, že by byl zajímavým hostem v našem podcastu, tak nám kdykoliv můžete napsat na mail – zachranzemepis@gmail.com.

Zachraň Zeměpis podcast #16 – Matěj Vrhel

V dalším dílu našeho podcastu byl naším hostem Matěj Vrhel, který je garantem oborové pracovní skupiny Geografie v rámci velké revize RVP. Tématem tedy nemohlo být nic jiného než velká revize RVP z pohledu Geografie. V podcastu jsme podrobně prošli všechny novinky, které se v této oblasti připravují.

Zachraň Zeměpis podcast #15 – Markéta Pravdová

V dalším dílu našeho podcastu byla naším hostem Markéta Pravdová, která je inspirativní učitelkou z Chomutova. Hlavním tématem tohoto dílu byly únikové hry, kde brát inspiraci a tipy do výuky.

Zachraň Zeměpis podcast #14 – Martin Hromek

V dalším dílu našeho podcastu byl naším hostem Martin Hromek, který je redaktorem ve společnosti Lingea.cz. Hlavním tématem tohoto dílu byly knihy s geografickou tematikou. V podcastu jsme se bavili hlavně o zeměpisných atlasech, které najdete zde: https://lingea.cz/… Zároveň pro všechny odběratele Herohero: https://herohero.co/zachranzemepis máme slevu 25 % na všechen sortiment firmy Lingea.cz.

Zachraň Zeměpis podcast #13 – Daniel Pražák

V dalším dílu našeho podcastu byl naším hostem Daniel Pražák – finalista soutěže GTP, autor podcastu Hovory z kabinetu a zároveň jeden z nejznámějších učitelů na sociálních sítích v Česku. V tomto díle jsme se zaměřili na různorodá témata, jako je třeba udržení wellbeingu a prevence vyhoření u učitelů. Dan nám poskytl mnoho užitečných rad a tipů, jak se vypořádává s náročnou pracovní zátěží a udržuje si pozitivní myšlení. Dále jsme se bavili o jeho osobní zkušenosti s výukou zeměpisu jako neaprobovaného učitele. A samozřejmě plno dalšího od jeho názoru na TikTok až po Too Hot to Handle.

Zachraň Zeměpis podcast #12 – Markéta Mrázová

Ve 12. dílu podcastu Zachraň Zeměpis byla našim hostem Markéta Mrázová. Tentokrát jsem zabrousili mimo zeměpisné vody a hlavním tématem byl Pedagogický diář, který zjednodušuje život učitelům. Krom toho jsme probrali i jaké je to studovat ve Švédsku, či jak vypadá družina ve Scio škole.

Zachraň Zeměpis podcast #11 – Petr Knecht

V 11. dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl našim hostem doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D. Hlavním tématem tohoto dílu byly trendy ve výuce zeměpisu ve světě a v Česku, Geo4tea, učebnice zeměpisu a plno dalšího….

Zachraň Zeměpis podcast #10 – David Kupr – knihy s geografickou tematikou

V 10. dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl našim hostem David Kupr. Hlavním tématem tohoto dílu byly knihy s geografickou tematikou. V podcastu jsme se bavili o knihách i o tom, jak s nimi pracujeme ve výuce. Probrali jsme například knihy V zajetí geografie, Moc geografie v 21. století, Námořní slepota, Svědectví o životě v KLDR, EXOToulky světem, Makroregiony světa, či Víc než jen zápas: Fotbalová derby v Anglii.

Zachraň Zeměpis podcast #9 – Jan Hercik – portál Geoskop

V 9. dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl našim hostem Jan Hercik. Hlavním tématem nemohlo být nic jiného než portál Geoskop, který náš host spoluvytvořil. Geoskop si klade za cíl přinést takové výukové prostředí, které pomůže žákům chápat svět kolem nich v souvislostech a širších prostorových i časových vazbách. Dále jsme probrali například burzu nápadů, či srovnání vyučování na ZŠ, SŠ, VŠ i Waldorfské škole.

Zachraň Zeměpis podcast #8 – Štěpán Míšek a Petr Bárta – Povídání o studiu a přechodu do praxe

Tento díl je určen primárně pro studenty pajdáku a pro ty, co studium na pajdáku zvažují. V podcastu najdete retrospektivní zamyšlení čtyř učitelů nad tím, jaké pro nás studium bylo. Proč jsme se rozhodli jít na pajdák, jaká je podle nás nejlepší brigáda při studiu a plno dalšího.

Zachraň Zeměpis podcast #7 – Jakub Jelen – Zeměpisná olympiáda 2

V sedmém dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl již podruhé naším hostem Jakub Jelen, hlavní organizační garant Zeměpisné olympiády. Právě ZO byla hlavním tématem našeho rozhovoru. Řeč byla o letošním ročníku, o novinkách, které pro nás organizační tým připravil, ale samozřejmě jsme probrali i minulý ročník Zeměpisné olympiády.

Zachraň Zeměpis podcast #6 – RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D. – Geografické rozhledy

Hostem šestého dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D., který působí na katedře geografie univerzity Karlovy a je šéfredaktorem Geografických rozhledů. Miroslav v podcastu podrobně představil časopis Geografické rozhledy. Dozvíte se tedy, kdy časopis vznikl, kolik lidí ho vytváří, jak časopis objednat, nebo například o čem budou jednotlivé díly nynější 31. řady.

Zachraň Zeměpis podcast #5 – RNDr. Tereza Freidingerová, Ph.D. – Migrace ve výuce

Hostem pátého dílu podcastu Zachraň Zeměpis byla RNDr. Tereza Freidingerová, Ph.D., která působí v organizaci Člověk v tísni a na fakultě sociálních věd univerzity Karlovy. Tereza se věnuje migraci, která byla tématem tohoto dílu. V podcastu se dozvíte, jak je ideální s výukou o migraci začít, jaké aktivity lze realizovat, kde čerpat inspiraci a i to, čemu je dobré se vyhnout.

Zachraň Zeměpis podcast #4 – doc. PaedDr. Eduard Hofmann, CSc. – Terénní výuka

Hostem čtvrtého dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl doc. PaedDr. Eduard Hofmann, CSc., který působí na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Věnuje se didaktice geografie a je uznávaným odborníkem na terénní výuku, o které jsme si společně povídali.

Zachraň Zeměpis podcast #3 – prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D. – Krátké jméno naší země

Hostem třetího dílu podcastu Zachraň Zeměpis byl prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D, který působí na Karlově univerzitě a University of Nebraska at Omaha. Věnuje se ekonomické geografii a je propagátorem používání krátkého jména naší země. Právě krátké jméno naší země bylo hlavním tématem tohoto podcastu.

Zachraň Zeměpis podcast #2 – Gabriela Raichová – Zeměpis jinak

Hostem druhého dílu zeměpisného podcastu byla Gabriela Raichová, která je učitelkou na druhém stupni ZŠ a také je zakladatelkou blogu Zeměpis jinak. Hlavně z tohoto důvodu jsme si ji pozvali. V podcastu se například dozvíte, co Gabrielu vedlo k založení blogu a později stejnojmenné facebookové skupiny. Kdy se rozhodla, že zeměpis chce učit jinak (kriticky), a co to pro ni vlastně znamená. Gabriela nám nabídla také mnoho tipů přímo z praxe, které sama využívá.

Zachraň Zeměpis podcast #1 – Jakub Jelen – Zeměpisná olympiáda

V prvním díle zeměpisného podcastu byl naším hostem Jakub Jelen, který je hlavním organizačním garantem Zeměpisné olympiády. A právě ta byla hlavním tématem našeho rozhovoru. Řeč byla o aktuálním ročníku 2021, o tom, jak fungují školní kola Zeměpisné olympiády, o doplňkové mapové soutěži, o následných mezinárodních kolech zeměpisné olympiády a spoustě dalších zajímavostech.

Podcast lze najít i na Spotify, Apple music a webu České podcasty.

Odkaz na Spotify: https://open.spotify.com/show/5FVQcgjyT5WhKBMwEM80aC?si=B9KcW3dxSOe-jundYWf5eA

Odkaz na Apple music: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/zachra%C5%88-zem%C4%9Bpis-podcast/id1547673010?l=cs

Odkaz na web České podcasty: https://ceskepodcasty.cz/podcasty/zachran-zemepis-podcast


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH