Mapový portál mapaceska.cz pro jednoduchou tvorbu kartogramů a kartodiagramů

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Mapový portál Mapa Česka, který lze najít na adrese mapaceska.cz, umožňuje jednoduchou tvorbu tematických map ve výuce zeměpisu. Velkou výhodou je, že je vše online, není nutná žádná registrace, je velmi jednoduchý a intuitivní.

Při práci s mapovým portálem uživatelé mohou pracovat s výběrem různých vrstev administrativních jednotek Česka, k nim si mohou vytvořit vlastní atributy a snadno vytvářet vlastní kartogramy, mapy s kvalitativními areály a kartodiagramy. Díky široké škále možnosti využití lze zařadit práci s tímto mapovým portálem do různých tematických celků výuky.

Obrázek výsledné mapy, která kombinuje využití kartogramu a kartodiagramu

Mapový portál využívá otevřená geodata administrativních jednotek Česka, která zdarma poskytuje firma ARCDATA PRAHA ve formě geodatabáze ArcČR, a otevřená data z databáze Seznam území poskytovaná ČSÚ. Díky možnosti editace atributových tabulek je však možné vkládat libovolná data dle vaší potřeby, či potřeby a nápadu samotných žáků.

Ukázka atributové tabulky

Vytvořenou mapu, je možné uložit, sdílet, později upravovat a exportovat do formátu PNG. Jako podkladovou mapu lze využít tyto možnosti: obecná mapa, turistická mapa, historická mapa, ortofoto mapa (aktuální, z roku 2006, z roku 2003), katastrální mapa, nebo žádná podkladová mapa.

Při práci s mapovým portálem je velmi vhodné propojit tuto činnost například se stránkami Českého statistického úřadu, které obsahují obrovské množství nejrůznějších statistik, které lze ve výuce a tvorbě tematických map využít.

Vhodné je i využít mezipředmětové vazby a vytvořit například mapu k výsledkům voleb a propojit tak zeměpis s výchovou k občanství.

Popis základních funkcí

Popis základních funkcí mapového portálu mapaceska.cz

Inspirací může být například materiál „Volby 2018“, který vytvořil autor mapového portálu Mgr. Václav Černík.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH