Our World in Data neboli nejnovější světová data na jednom místě

Publikoval(a) Jan Otáhal dne

Lámete si hlavu nad tím, kde najít nejnovější tematické mapy a grafy do výuky? Máme pro Vás skvělý tip! Web Our World in Data je mimo jiné i pro tyto účely vytvořen. Pokud Vás nezastaví anglický jazyk, nemáte nad čím váhat.

Our World in Data je výtvorem výzkumníků z Oxfordské univerzity a neziskové organizace Global Change Data Lab, která se stará o chod webové stránky. Motivem autorů je zprostředkování dat, které mohou pomoci v boji s globálními problémy jako jsou chudoba, nemoci, války, nerovnost ve společnosti, změna klimatu atd. Měsíčně web navštíví více než milion čtenářů, což autory naplňuje nadějí na lepší budoucnost našeho světa. Web funguje z veřejných darů, tudíž i Vy se můžete na jeho financování podílet, pakliže byste si ho oblíbili a chtěli autory podpořit.

Obr. č. 1: Úvodní stránka webu Our World in Data, zdroj: https://ourworldindata.org

Mapy a grafy jsou rozděleny do několika témat. Jmenovitě: Demografická změna (Demographic Change), Zdraví (Health), Potraviny a zemědělství (Food and Agriculture), Energie a životní prostředí (Energy and Environment), Inovace a technologická změna (Innovation and Technological Change), Chudoba a hospodářský rozvoj (Poverty and Economic Development), Životní podmínky, společenství a blahobyt (Living conditions, Community and Wellbeing), Lidská práva a demokracie (Human rights and Democracy), Násilí a válka (Violence and War), Vzdělávání a znalosti (Education and Knowledge). Každou kategorii tvoří další podkategorie. Celkově na webu najdeme 3098 tematických map a grafů rozdělených do 297 témat. Na webu najdete také funkci sledování cílů udržitelného rozvoje (sustainable development goals tracker). K těmto 17 cílům autoři vypracovali tematické mapy, grafy i texty, který si můžete prostudovat.

Obr. č. 2: Ukázka mapy hustoty zalidnění, zdroj: https://ourworldindata.org/world-population-growth

Jak vidíte na obrázku výše, mapy jsou většinou interaktivní, což je další obrovská výhoda. Na této mapě hustoty zalidnění si můžete zobrazit hustotu zalidnění jednotlivých států světa a navíc si můžete libovolně přepínat mezi jednotlivými roky v rozmezí let 1961 – 2017. Možnosti jsou opravdu obrovské.

Z našeho pohledu se jedná o velmi podařený projekt, který se neustále vyvíjí a lze jej skvěle využít do výuky.

Odkaz na web Our World in Data – https://ourworldindata.org/


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH