Amazonský prales – pracovní list

Publikoval(a) Jan Otáhal dne

Problematika kácení Amazonského pralesa je v dnešní době velmi často skloňovaným tématem. Velmi povedený článek se podařil autorům na serveru Aktuálně.cz. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vypracovat výukový materiál, který z něj bude vycházet. Výukový materiál má široké využití, můžeme jej využit v učivu o Jižní Americe, životním prostředí, nebo globálních problém. Žáci jej mohou vypracovávat ve skupinkách s využitím školních tabletů či počítačů.

Kácení Amazonského pralesu, zdroj: Profimedia.cz

Úkoly jsou strukturovány podle jednotlivých kapitol článku. Žáci v průběhu úkolů pracují s textem, fotografiemi, grafem, animací i videem a jeden úkol je zaměřen také na práci s mapou. Výukový materiál je zpracován ve dvou verzích, a to s již vloženou obrysovou mapou, nebo bez ní, v tomto případě můžete využít například obrysovou mapu v pracovním sešitě.

Žáci se nejprve seznamují s velikostí Amazonského pralesa, jeho přezdívkou a rychlostí, kterou prales mizí. Následně s problematikou vymírání živočichů i rostlin. Autoři také zmiňují postupné vysychání půdy spojené s kácením pralesu. Zakreslit by měli tzv. „Oblouk odlesňování“, což je oblast v jihovýchodní části pralesu. Z přiloženého grafu, ve kterém je zaznačen roční úbytek pralesů v brazilské Amazonii, porovnají vývoj v čase. Poté se díky povedené animaci seznámí s tím, jak funguje princip přeměny pralesu na hospodářsky využívanou plochu. Další úkol pracuje s videem, které zobrazuje život původních obyvatel Amazonie. Poslední část článku se věnuje politice, která negativně ovlivňuje stav pralesu a upřednostňuje zájmy podnikatelů a těžařů.

Doufáme, že Vám výukový materiál bude dobře sloužit. Stáhnout si jej můžete níže v obou verzích.

Odkaz na článek: https://qrgo.page.link/SknNx

Na závěr ještě přidávám tip na velmi zajímavé video, které se zabývá problematikou Amazonského pralesa a může žákům dokreslit toto téma. Video je v anglickém jazyce, ale v nastavení si můžete nastavit české titulky pomocí automatického překladu.

Destrukce Amazonského pralesa

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH