Gather Town – virtuální svět pro online výuku

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Díky uzavření škol se výuka přesunula především do online prostředí. To vedlo k velkému rozmachu využívání různých online komunikačních nástrojů (Google Meet, Teams, Zoom….). V tomto článku bych vám rád představil aplikaci Gather town, která funguje jako virtuální svět pro konání konferencí, výuky, či jen různých srazů.

Jak aplikace funguje?

Vytvoříte si virtuální místnost, která vypadá jako nějaká hra. Každý žák má svého panáčka (i vy), a s ním se může libovolně pohybovat po mapě. Pokud přijde do blízkosti někoho dalšího, tak se mu aktivuje kamera a mikrofon a mohou se spolu bavit. Krom toho je možné využít i klasický chat (např. pro svolání žáků na určité místo).

Krom toho má aplikace i další vychytávky. Lze jít například do místnosti, kde se baví všichni se všemi a není zde nutná „blízkost“, nebo lze využít místnost pro konference, kde jeden mluví u konferenčního stolku a ostatní pouze poslouchají a mluvit nemohou. Aplikace obsahuje i funkci sdílení obrazovky, nebo vkládání reakcí pomocí smajlíků, či např. bílou tabuli na kterou mohou žáci malovat společně.

Ukázka vzhledu aplikace

Jak aplikaci spustit?

Aplikace je velmi jednoduchá a intuitivní. V podstatě stačí otevřít web a zaregistrovat se (lze to přímo i pomocí Google mailu). Poté už stačí vybrat prostředí, v jakém se vaše virtuální setkání odehraje (škola, kanceláře, park atd.), zadat název vaší události, a je hotovo. Nyní už stačí jen sdílet žákům „invite link“ a hodina může začít. Velmi výhodné je, že žáci nemusí být na webu nijak registrovaní a připojí se pouze kliknutím na „invite link“. Aplikaci lze spustit na na tabletu, či mobilu.

Je to zadarmo?

Aplikace je zdarma pro maximálně 25 uživatelů v jedné místnosti. Pokud je vás více, tak je třeba si zaplatit rozšíření. Nicméně zakoupením získáte možnost účasti až 2000 uživatelů na jedné události a další výhody. Ceny rozšíření začínají od 1$ na dvě hodiny. Více k informací k cenám lze najít zde.

Video návod pro učitele

Video návod na využití aplikace

Video návod pro žáky

Video návod pro žáky

Návrhy na využití ve výuce

 • Třídnické hodiny – ideální na to, aby měli žáci prostor se pobavit volně, já osobně mám 7. třídu a žáci si rádi jen vykládají u stolu, či hrají společně hry, které jsou v aplikaci obsaženy, nebo třeba hrajeme na „schovku“.
 • Skupinové práce – jak můžete vidět i ve videu, tato aplikace je ideální pro skupinovou práci. Skupiny pracují každá u svého stolu a vy je můžete přehledně sledovat a pomáhat jim. Zároveň se vzájemně nevyrušují.

Na co pozor

 • Pokud má někdo méně výkonné zařízení, je možné, že se mu bude aplikace sekat.
 • Aplikaci nepodporují všechny prohlížeče. Vyzkoušeno a funguje na prohlížečích – Edge, Chrome. Nefunguje na prohlížeči Opera.
 • Nezapomeňte na omezení 25 účastníků, pokud nemáte zaplacené rozšíření.

Tipy a triky

 • Pokud držíte klávesu „G“, pohybujete se jako duch (ghost). Můžete tedy projít skrze ostatní uživatele a nefunguje na vás spojení pomocí hovoru s uživateli ve vaší blízkosti.
 • Pokud chcete něco zapnout (např. hru u stolu), využijte klávesu „X“.

Odkaz na web – https://gather.town


4 komentáře

Irena Jányšová · 20. 3. 2021 v 13:03

Dobrý den, moc díky za videa.
Jen se chci zeptat, ta aplikace se mě někdy zobrazuje v češtině, ale někdy se zase zpátky přepne na AJ.
Poradíte co s tím ?
Moc děkuji a hezký den.

  Martin Jelínek · 21. 3. 2021 v 8:52

  Dobrý den,
  omlouvám se, ale bohužel Vám nedokáži odpovědět. Já v poslední době využívám beta verzi aplikace a tu mám pouze v AJ.
  S pozdravem Martin Jelínek

   Petra Hašová · 23. 3. 2021 v 16:07

   Dobrý den. Díky moc za videa.
   Dá se žákům na bílé tabule nasdílet obrázek, prosím? (třeba mapa, do které by kreslili).
   Děkuji.

    Martin Jelínek · 25. 3. 2021 v 7:06

    Dobrý den, u bílé tabule (dokument jako podklad) to dle mého názoru nejde. Nicméně lze vložit dokument např.“na stůl“ pomocí nástrojů na úpravu prostoru („build“). S pozdravem Martin Jelínek

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH