Geoportály pro výuku geografie

Publikoval(a) Zachraň Zeměpis dne

V roce 2018 vznikl internetový portál, který vytvořila v rámci své závěrečné práce Veronika Bernhäuserová ve spolupráci s časopisem Geografické rozhledy. Tento web obsahuje velmi přehledný seznam a popis geoportálů, které lze využít ve výuce zeměpisu.

Úvodní strana internetového portálu – https://geoportaly.geograficke-rozhledy.cz

Geoportály jsou rozděleny dle tematických celků na 19 kategorií a každý z nich je navíc doplněn o přehlednou hodnotící tabulku. Tabulka má sedm základních kritérií, která jsou hodnocena ANO/NE, dále následuje tři parametry, které jsou hodnoceny pomocí hvězdiček od 1 do 5, a na závěr je uveden počet mapových vrstev daného geoportálu.

Ukázka hodnotící tabulky

Pokud vás téma geoportálů a jejich zapojení do výuky zajímá, tak doporučujeme ještě článek, který detailněji popisuje zmíněný internetový portál a okolnosti jeho vzniku. Článek je dostupný zdarma zde, můžete se tam dozvědět spoustu zajímavých informací jako například jaké jsou výhody využití geoportálů ve výuce, možnosti jejich využití ve výuce, nebo o něco problematice zařazení geoportálů do výuky.

Na závěr ještě zmíníme skvělou pomoc pro učitele v podobě pracovních listů, které jsou na zmíněné stránce ke stažení, ovšem pouze pro některé z geoportálů. Myslíme, že spousta z vás pracovní listy ocení minimálně jako inspiraci.

Pracovní list lze najít k následujícím geoportálům: Historický GIS, Mapa Česka, Národní portál INSPIRE, Surovinový informační systém, Windy.com.

Odkaz na web Geoportály pro výuku geografie – https://geoportaly.geograficke-rozhledy.cz

Odkaz na článek o webu Geoportály pro výuku geografie – https://www.geograficke-rozhledy.cz/archiv/clanek/2872

Kompletní závěrečná práce Veroniky Bernhäuserová – https://geoportaly.geograficke-rozhledy.cz/files/files/CZV_Bernhauserova.pdf


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH