Hra GeoGuessr se kterou prozkoumáte svět
GeoGuessr je velmi jednoduchou hrou, která se dle mého názoru ideálně hodí do hodin zeměpisu. Vím, že mi většina z vás bude oponovat, že není čas ani na probrání učiva, natož na hraní her, ale GeoGuessr je ideální i třeba na posledních pět minut hodiny, které vám zbyly, protože žáci pracovali rychleji než jste očekávali.
Jak již bylo řečeno, hra je velmi jednoduchá a funguje tak, že vás víceméně náhodně umístí někde ve světě pomocí Google Street View, a vašim úkolem je přijít na to, kde se nacházíte. Můžete se samozřejmě pohybovat a rozhlížet a dle toho určovat, kde se dle vás nacházíte. V této části hry je dle mě ideální zdůraznit to, že je třeba klást si geografické otázky, které žákům pomůžou s určením místa, tzn. Kde to je?; Jaké to je?; Proč to tam je?
Prvků, dle kterých lze odhadovat vaši polohu, je samozřejmě velké množství a může to být například typ aut, architektura domů, příroda, či text na dopravním značení. Jakmile si myslíte, že už víte vaši polohu, tak nezbývá než ji označit v mapě. I toto je samozřejmě velmi dobré do zeměpisu, protože žáci budou odhadovat náhodné státy z nejrůznějších důvodů, ale následně je třeba tento stát ještě najít na mapě světa.
Po umístění vašeho odhadu do mapy se vám ukáže správná odpověď a údaj, jak daleko byl váš odhad od správné odpovědi. Dle vzdálenosti od správného řešení se vám přičtou i body. Následně jste opět umístěn někde ve světě a vše se opakuje. Jedna hra obsahuje pět určení polohy, nicméně pokud ji nestihnete dohrát, tak to není žádný problém.
V dnešní době už je hra velmi populární a nabízí krom základního „módu“ i jiné jako třeba „Famous places“, kde se můžete objevit třeba ve Versailles, nebo u pyramid v Gíze.
Bohužel se stal GeoGuessr v poslední době velmi populární hrou a jak už to většinou bývá, s rostoucí popularitou se stal placeným. Nicméně jedna hra je každý den zdarma, takže když budete mít Geoguessr jako aktivitu, kterou využijete dvakrát za školní rok, neměli byste narazit na žádný problém. Pokud se rozhodnete využívat hru častěji, tak cena je 2 dolary měsíčně, což je dle mého názoru ještě přijatelné.
Tip na závěr je, že tato hra je i jako aplikace pro mobilní telefony. V mobilu funguje úplně stejně jako na počítači, ale lze tam základní hru hrát zadarmo i vícekrát za den. Je tedy ideální stáhnout hru například do školních tabletů, nebo žáky motivovat ke stažení do jejich zařízení a pokud vám na konci hodiny zůstane čas, tak je nechat hrát na jejich zařízeních. Na jednom zařízení se dá hra nastavit až pro šest hráčů.
Odkaz na hru: https://www.geoguessr.com
3 komentáře
HANA · 26. 8. 2022 v 10:18
Naškolu
Mobily ano, či ne? – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 5. 1. 2021 v 17:40
[…] možných her pro Android: GeoGuessr, Geography Quiz, World map quiz, Světová Geografie – Hra, StudyGe, a další lze najít […]
Gamifikace 🎮 – Petra Hlaváčková · 1. 12. 2022 v 21:32
[…] JELÍNEK, Martin. Hra GeoGuessr se kterou prozkoumáte svět. Zachraň zeměpis: Web pro všechny učitele zeměpisu [online]. Praha: ZACHRAŇ ZEMĚPIS, 2020 [cit. 2022-05-31]. Dostupné z: https://zachranzemepis.cz/hra-geoguessr-se-kterou-prozkoumate-svet/ […]