Afrika očima slavných cestovatelů

Publikoval(a) Štěpán Míšek dne

V jedné hodině zeměpisu jsme úplně náhodou narazili na jména Hanzelka a Zikmund. Když jsem se žáků zeptal, kdo jsou tihle pánové, tak jsem nedostal žádnou odpověď. Ani jeden žák neznal tuhle legendární dvojici cestovatelů. Zkoušel jsem tedy nahodit další známá jména cestovatelů. Žákům přišlo známé jen jméno Emil Holub a stejně o něm nevěděli téměř nic. To mne trochu zamrzelo. Neříkám, že žáci mají znát podrobné životopisy těchto mužů, ale alespoň základní povědomí by o těchto mužích mohli mít. 

I proto jsem se rozhodl vypracovat tento článek s pracovním listem, který je zaměřený na Afriku. Žáci se mohou dozvědět a pochopit, jak se změnila Afrika za dlouhé desítky či stovky let. Dostane se i na koloniální Afriku, kterou se někteří z nich prodírali.

Jelikož jsem se zaměřil na Afriku, tak jsem se rozhodl pro tato jména: David Livingstone, Emil Holub, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Samozřejmě jsem mohl zapojit více jmen, ale domnívám se, že pro žáky jsou tato čtyři jména dostačující. 

Mapa cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda Afrikou

Úvod hodiny můžeme navodit třeba otázkami: „Chtěli byste se někdy podívat do Afriky? Co byste tam chtěli vidět? A teď si představte, že byste se dostali do neprozkoumané Afriky a objevovali nové místa, kam se třeba žádný Evropan nikdy nepodíval. To by bylo dobrodružství. A něco takového zažili právě tito pánové…“

Následně můžeme s žáky použít vytvořený pracovní list, který je vhodný použít v počítačové učebně, nebo také při online výuce. V pracovním listu najdeme úkoly na vyhledávání v online mapě, některou odpověď si pravděpodobně budou muset žáci vyhledat na internetu. Nicméně u jednoho úkolu se neobejdou bez atlasu či jiné politické mapy Afriky. V jedné části je video, se kterým žáci následně pracují.

Osobně doporučuji tomuto pracovnímu listu věnovat dvě vyučovací hodiny. V první hodině se můžeme zaměřit na úvodní debatu o objevování Afriky, úkoly spojené s Davidem Livingstonem a video „Po stopách Emila Holuba“. Ve druhé hodině zbyde čas na tři úkoly spojené se Zikmundem, Hanzelkou a následné zhodnocení a reflexi celé aktivity.

Toto je pouze můj návrh. Klidně můžete některé úkoly vypustit či upravit a třeba to i zvládnete během jedné vyučovací hodiny.

Podobný námět můžeme využít i u ostatních světadílů. Proto uvádím tipy na zajímavá jména převážně „českých“ cestovatelů:

Severní a Jižní Amerika – Miloslav Stingl, Samuel Fritz, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, Alberto Vojtěch Frič, František Alexandr Elstner, Eduard Ingriš,…

Asie – Marco Polo, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund,…

Polární oblasti – Roald Amundsen, Jan Eskymo Weltz, František Běhounek, Josef Sekyra,…

Austrálie a Oceánie – Abel Tasman, Miloslav Stingl,…

K tématu lze ještě využít článek z Geografických rozhledů. V jednom ze starších čísel geografického časopisu najdeme článek Afrika snů a skutečností po 70 letech. V článku jsou popsány některé z proměn afrického kontinentu během tohoto období. Do výuky se dají použít i mapy z článku, které ukazují míru urbanizace v letech 1950 a 2015.

Afrikou a jejími proměnami se zabývá celé číslo Geografických rozhledů s názvem Subsaharská Afrika, které také najdete v odkazu.

Odkaz na článek: www.geograficke-rozhledy.cz/archiv/139

V hodinách s žáky můžete využít i postery, které vznikly pro výstavu Afrika snů a skutečností po 70 letech. Tento projekt zaštítila Západočeská univerzita v Plzni. Každý poster zobrazuje nějakou významnou situaci, problém či jiné téma. Můžeme v nich najít mapy, grafy i fotografie, se kterými lze dále pracovat.

Více o posterech: www.geograficke-rozhledy.cz/afrika

Pracovní list ke stažení:

Použité zdroje:

HANZELKA, Jiří a Miroslav ZIKMUND. Afrika snů a skutečnosti 3. 2. vydání. Praha: Orbis, 1953.

KLUB HZ. Mapa první cesty Hanzelky a Zikmunda. In: Mapotic [online]. 2016 [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://mapy.klubhz.cz/

MARTÍNEK, Jiří. David Livingstone – objevitel Viktoriiných vodopádů [online]. [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://www.hedvabnastezka.cz/david-livingstone-objevitel-viktoriinych-vodopadu/

PREIS, J., ZÁHOŘÍK, J., PIKNEROVÁ, L. (2018): Afrika snů a skutečností po 70 letech. Geografické rozhledy, 27(3), 4–7.

SZÁNTÓ, Jakub. Zambie: Po stopách Emila Holuba. In: Česká televize: Objektiv [online]. 2019 [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096911352-objektiv/219411030401110/obsah/731851-po-stopach-emila-holuba


1 komentář

Poděkování za spolupráci – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 15. 11. 2020 v 15:01

[…] Štěpán Míšek – za tvorbu článku Afrika očima slavných cestovatelů. […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH