Porovnejte životní náklady v různých městech světa s databází Numbeo

Publikoval(a) Petr Bárta dne

„Za kolik nakoupíte v Lagosu láhev vína? Kolik stojí měsíční nájem jednopokojového bytu v Tokyu? Za kolik natankujete litr benzínu v Saudské Arábii? Ve kterém městě jsou největší životní náklady?“ Zvídavé otázky, na které vám dá s jistotou odpověď databáze Numbeo, která je největší světovou databází obsahující informace a statistiky týkající se životních nákladů („Cost of Living“) v různých místech světa. V následujícím článku vám tuto databázi trochu přiblížíme.

Co Numbeo nabízí?

Jak již bylo řečeno v úvodu, databáze se zaměřuje na statistiku životních nákladů. Můžete zde tedy zjistit hodnotu různých indexů – např. indexu životních nákladů, cen nemovitostí, kvality života, kriminality, znečištění atd. Statistické ukazatele jsou navíc přehledně zpracovány do podoby interaktivní mapy, z níž lze přehledně vyčíst potřebné informace.

Obr. č. 1: Poměr ceny nemovitostí k příjmu
Zdroj: https://www.numbeo.com/property-investment/

Kromě mapových výstupů nabízí Numbeo i srovnání 2 míst na světě v různých statistických ukazatelích – můžete tak srovnat například výši životních nákladů v Brně s např. Buenos Aires, stejně tak můžete srovnávat třeba jen výši měsíčního příjmu, výši nájmu, atd. Porovnat můžete i ceny vybraných potravin v obchodech nebo ceny jídla v restauraci.

Obr. č. 2: Srovnání cen balíčku cigaret Marlboro ve světě
Zdroj: https://www.numbeo.com/cost-of-living/prices_by_country.jsp?displayCurrency=CZK&itemId=17

Výhody a nevýhody databáze Numbeo

Výhodou a zároveň i nevýhodou je skutečnost, že databáze Numbeo je „crowd-sourced“ databází – tzn. otevřenou databází, do níž mohou informacemi o kterékoliv zemi přispívat všichni uživatelé. To může vést ve výsledku ke zkresleným a neověřeným informacím, obzvláště v případě některých zemí. Zároveň z tohoto důvodu chybí data pro velkou část afrických států. Výhodou je samozřejmě velké množství statistických údajů, které lze mezi státy libovolně porovnávat. Zároveň můžete zvolit jakoukoliv měnu (tedy i Kč), což žákům určitě zjednoduší porovnání. Nevýhodou pro použití ve výuce je to, že Numbeo je dostupné pouze v angličtině, což může žákům činit potíže. Jedinou možností, jak získat informace v češtině, je využít možnosti překladu stránky, kterou nabízí webové prohlížeče. Je však třeba dávat pozor na kvalitu takového překladu.

I přes menší nevýhody této databáze si myslím, že jsou Numbeo a ukazatele životní úrovně užitečným prostředkem, jak žákům přiblížit život v zemích, které jsou jejich vnímání značně vzdálené a těžko představitelné. Zároveň některé ukazatele mohou ve výuce podnítit badatelskou aktivitu – můžete žákům např. zadat úkol srovnat ceny benzínu mezi státy a nechat žáky vymyslet hypotézu, proč jsou tolik odlišné ceny benzínu mezi evropskými státy a státy na Arabském poloostrově či severní Africe. Příležitostí, jak s touto databází pracovat, je rozhodně víc a věřím, že stojí za vyzkoušení.

Odkaz na databázi Numbeo: https://www.numbeo.com/cost-of-living


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH