Proměny míst v čase – Google Earth Timelapse a NASA Images of Change

Publikoval(a) Petr Bárta dne

Svět kolem nás se v dnešní době velmi rychle mění, často doslova před očima. Proto je velmi žádoucí tyto změny reflektovat i ve výuce zeměpisu. K této komparativní metodě, při které porovnáváme stejné místo ve dvou a více časových obdobích, se skvěle hodí nástroj „Google Earth Timelapse“ z dílny „Google Earth Engine“.

Slovo „timelapse“ můžeme z angličtiny volně přeložit jako „časový úsek“. Google Earth Timelapse nám umožňuje na 18 konkrétních případech z celého světa sledovat změny v průběhu let  1984 – 2018. Tento nástroj můžete využít v celé řadě oblastí – dostupný je například populární příklad vysychání Aralského jezera, můžete pozorovat problematiku odlesňování na příkladu Brazílie, Bolívie či Madagaskaru, měnící se meandry řeky Kósí v Indii, ale také i proces urbanizace (třeba na příkladu Dubaje, Las Vegas nebo čínského Dalianu).

Obr. 1: Zachycení rozrůstání města Las Vegas v letech 1984 – 2018
Dostupné z: https://earthengine.google.com/timelapse/

Google Earth Timelapse k tomu využívá satelitní snímky z 5 různých satelitů – především pak z programu Landsat.

Obrovskou výhodu spatřuji v možnosti libovolně „manipulovat“ se snímkem – můžete se v něm prakticky neomezeně pohybovat a pozorovat tak i změny „o kus dál“. Stejně tak můžete snímek několikanásobně přiblížit, či oddálit podle vaší potřeby. 

Nevýhodou je celkem velká náročnost na výkon počítače a rychlost internetu – zjednodušeně řečeno chvíli trvá, než se satelitní snímek „zaostří“. Druhou a poslední věcí, která mi v tomto nástroji citelně chybí, je nějaký textový medailonek, který by obsahoval doplňující informace a zajímavosti k jednotlivým případům.    

Za zmínku rozhodně stojí i další, dalo by se říci „zbrusu nový“ projekt timelapse „Images of Change“ – tentokrát z dílny společnosti NASA (vznikl ke konci roku 2020). Ten se také soustředí na zobrazování různých případů změn a proměn ve světě – ať už zcela přírodního, či lidského původu. Soustředí se opět na téma klimatické změny, rozsah záplav, požárů, či například i proměny jednoho místa v průběhu ročních období. Ze socioekonomických témat můžeme uvést například problematiku urbanizace. Nechybí však ani takové aktuální „zeměpisné lahůdky“ jako třeba zobrazení „Snížení dopravy ve městě Wuchan a okolí“ od ledna do února roku 2020 související s COVID-19 pandemií.

Obr. 2: Snížení dopravy v okolí města Wuchan ve srovnání 19. 1. 2020 – 4. 2. 2020
Dostupné z: https://climate.nasa.gov/images-of-change/?id=729#729-travel-reduced-around-wuhan-china

Na rozdíl od Google Earth Timelapse se NASA Images of Change soustředí na různé časové úseky – třeba jen rozdíl několika málo týdnů během jednoho roku – závisí to samozřejmě od charakteru a typu proměn. Výhodou oproti již zmiňovanému Google Earth Timelapse je neskutečný rozsah galerie zobrazovaných míst, která obsahuje 259 různých míst a problematik z celého světa. Další plus spatřuji v poněkud přívětivějším uživatelském rozhraní a ovladatelnosti – najdete zde i onen doprovodný text k jednotlivým obrázkům, který mi hodně chybí u Google Earth Timelapse.

Kromě projektu Images of Change se na závěr nemůžu alespoň krátce nezmínit o další „vychytávce“ z dílny NASA, a to projekt „Climate Time Machine“. Tento projekt nezobrazuje už jen konkrétní případy změn. Naopak na dvou tematických mapách světa můžete sledovat růst teploty v globálním měřítku v průběhu let 1884 – 2019 a růst koncentrace CO2 v atmosféře. Kromě toho se můžete podívat také na vizualizaci toho, co by se stalo například s pobřežím Nizozemí, kdyby zcela roztál grónský ledovec.

 

Obr. 3: Mapa světa zobrazující globální průběh změny teploty vzduchu v letech 1884 – 2019
Dostupné z: https://climate.nasa.gov/interactives/climate-time-machine

Odkaz na zdroje timelapse:
Google Earth Timelapse – https://earthengine.google.com/timelapse/
NASA Images of Change – https://climate.nasa.gov/images-of-change
NASA Climate Time Machine – https://climate.nasa.gov/interactives/climate-time-machine


1 komentář

Poděkování za spolupráci – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 12. 1. 2021 v 21:02

[…] Petr Bárta – za redakční činnost u našich článků a za tvorbu článku Proměny míst v čase – Google Earth Timelapse a NASA Images of Change. […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH