Tipy na výuku vrstevnic

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Spousta z vás jistě uzná, že vrstevnice jsou pro žáky velmi složité na pochopení. O složitosti vrstevnic se zmiňují například i autoři publikace „Kritická místa ve výuce zeměpisu na ZŠ„, kteří zařadili vrstevnice mezi nejtěžší učiva zeměpisu a právě proto zde máme pár rad, jak udělat výuku tohoto učiva zajímavou a lépe pochopitelnou pro žáky.

1. Brambora jako hora

Jedná se klasickou pomůcku při vysvětlení vrstevnic, a tak ji zde nelze nezmínit. Jde o metodu, ve které žáci používají brambory jako hory a kreslí na ně vrstevnice. Při pohledu shora pak vidí vrstevnice stejně jako v mapě. Pro lepší pochopení lze bramboru i v jednotlivých vrstevnicích rozřezat.

Ukázka využití brambor ve výuce vrstevnic

2. Kartonová 3D mapa

Například z krabice od bot, či jakékoliv jiné lze vyrobit krásnou 3D mapu, která zobrazuje buď nějaké konkrétní území, nebo se může jednat o vymyšlené území žáky. Další inspiraci lze najít zde.

Ukázka vytvoření 3D mapy z kartonu

3. Aplikace LandscapAR

Jedná se o velmi jednoduchou aplikaci, která pomocí rozšířené reality převádí 2D návrhy žáků do 3D modelů ostrovů. Žáci tedy na papír nakreslí vrstevnice a poté papír naskenují aplikací LandscapAR, která jej převede do 3D a z vrstevnic vytvoří ostrov. Aplikace je zdarma dostupná pro zařízení s operačním systémem Android. (nevýhodou je, že není dostupná pro zařízení s operačním systémem iOS)

Ukázka aplikace LandscapAR

Aplikaci lze stáhnout na odkazu zde, nebo přímo v aplikaci Google play. Doporučujeme oficiální video návod, který najdete níže. Tento video návod jednoduše popisuje, jak s aplikací pracovat a zároveň ukazuje, jak aplikace vypadá. Dále zde najdete i české video, které také popisuje již zmíněnou aplikaci.

Oficiální video návod k aplikaci LandscapAR
Český návod na práci s aplikací LandscapAR

4. Sandbox

Dle nás je Sandbox nejvhodnější pomůcka k výuce vrstevnic, ale zároveň bohužel ta nejdražší. Jedná se doslova o krabici naplněnou pískem, která je doplněna o projektor a systém snímání výšky písku v krabici. Projektor dokáže na aktuální tvary písku promítat znázornění nadmořské výšky pomocí barevné hypsonometrie a vrstevnic. Níže na videu to lze pěkně vidět v praxi. Pro školy, které jsou v okolí Brna lze využít návštěvy Vida centra, ve kterém Sandbox najdeme.

Ukázka „Sandboxu“ a práce s ním

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH