Web The true size

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Web The true size je velmi jednoduchý a přehledný web, který vám a vašim žákům rychle ukáže pravou velikost jednotlivých států bez zkreslení map. Jak jistě všichni víme, tvar Země není možné přenést na papír bez jistého zkreslení. Zřejmě nejčastěji využívané zobrazení je Mercatorovo, které, jak můžete vidět na fotkách níže, má poměrně velké plošné a délkové zkreslení.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mercatorovo_zobrazen%C3%AD
Plošné a délkové zkreslení Mercatorova zobrazení

I přes toto zkreslení je Mercatorovo zobrazení velmi často využívané. Najdeme ho například u webových map Google Maps nebo v Mapy.cz. U Google Maps je však nutno dodat, že nově nabízí funkci přepnutí na 3D zobrazení. Pro vysvětlení zkreslení u map je možné ve výuce využít i následující obrázek, který jednoduše ukazuje zkreslení u Mercatorova zobrazení.

Ukázka zkreslení u Mercatorova zobrazení

The true size vám nabídne jednoduché porovnání velikosti států. Web funguje tak, že stačí v levé části zadat stát, který chcete porovnávat a pak už ho jen stačí libovolně přetáhnout pro porovnání. Pokud chcete porovnávaný stát odstranit, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem myši.

Ukázka webu The true size

Odkaz na web – https://thetruesize.com


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH