Tvorba kartogramů rychle a jednoduše v mapchart.net

Publikoval(a) Vendelín Gold dne

Každý z nás se minimálně jednou setkal se situací, kdy chtěl do své prezentace, případně jiného učebního materiálu, zařadit tematickou mapu vyjadřující aktuální jev (míra nezaměstnanosti dle jednotlivých regionů, států, podíl sekundárního sektoru na celkovém HDP dle regionů, atp.). Takový kartogram lze najít snadno, ale je vždy aktuální? Není už třeba 10 let starý? V takovém případě není nic jednoduššího, než si vytvořit svůj vlastní pomocí portálu mapchart.net na základě nejnovějších dat.

Tato webová stránka nabízí hned celou škálu map (od historických až po ty současné), ze kterých si rychle a jednoduše dokážete zpracovat jakýkoliv kartogram. Práce je natolik snadná, že ji zvládnou i studenti na základních školách. Proč tedy nezařadit v rámci výuky o kartografii nebo v regionální geografii tvorbu tematických map. Student se tak naučí pracovat s daty, převést je do mapy, zopakuje si lokalizaci jednotlivých zemí (v případě jednoho státu lokalizaci regionů) a v neposlední řadě si osvojí dovednost mapu interpretovat. Níže můžete vidět vytvořené kartogramy studenty 2. ročníku vyššího gymnázia, kdy na základě poskytnutých dat měli za úkol vypracovat vhodné tematické mapy a ty pak následně okomentovat. Tato aktivita byla zařazena v rámci studia o obyvatelstvu USA.

Zde pak přikládám tematické mapy týkající se hospodářství Španělska, které vytvářeli žáci 6. ročníku šestiletého bilingvního (česko-španělského) studia. V tomto případě už museli projevit dávku kreativity, jelikož následující díla vznikla i pomocí klasického programu Malování. Navíc si data sami vyhledali na stránkách Španělského statistického úřadu a Ministerstva zemědělství, rybolovu a potravin.

Podíl primárního sektoru na celkovém HDP jednotlivých regionů
Mapa převažující zemědělské produkce v jednotlivých regionech

Návod, jak se stránkami mapchart.net pracovat, a další rady a tipy můžete zhlédnout v přiloženém videu.

Video návod na tvorbu kartogramu v mapchart.net


2 komentáře

Poděkování za spolupráci – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 23. 11. 2020 v 15:20

[…] Gold – za tvorbu článku Tvorba kartogramů rychle a jednoduše v mapchart.net a k němu vytvořený video […]

YouTube kanál – Zachraň Zeměpis – ZACHRAŇ ZEMĚPIS · 6. 12. 2020 v 19:59

[…] Video návod pro práci s webem mapchart.net. Podrobnější informace o práci s tímto webem najdete v článku „Tvorba kartogramů rychle a jednoduše v mapchart.net„. […]

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH