YouTube kanál – Zachraň Zeměpis

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Jelikož bychom chtěli poskytnout učitelům co nejkomplexnější podporu, rozhodli jsme se vytvořit YouTube kanál, který doplňuje náš web. Momentálně na něm najdete tři kategorie videí, z nichž první tvoří videa do výuky, druhá videa pro Vás učitele a třetí kategorií jsou podcasty.

Videa do výuky

1. Co je to klimadiagram a jak ho vytvořit

V první části videa je vysvětleno, co je to klimadiagram. Druhá část je zaměřena na tvorbu klimadiagramu. Video je součástí článku „Využití klimadiagramů ve výuce“, ve kterém najdete i návrh aktivity, jež zahrnuje vytvoření klimadiagramu žáky ve výuce.

2. Co je to věková pyramida

Video žákům popisuje, co je to věková pyramida a jaké druhy věkových pyramid existují. Lze ho například využít před realizací skupinové aktivity „Obyvatelstvo Afriky„, kde první část je zaměřena právě na věkové pyramidy.

3. Demografická revoluce a její vysvětlení

Video žáky nejprve seznámí s tím, co je to demografická revoluce. Následně jsou rozebrány všechny čtyři fáze, včetně konkrétních zástupců v jednotlivých fázích.

4. Arktida

Video pomůže žákům s vymezením oblasti Arktidy. Seznámí je se státy, které leží v této oblasti a s dnešní dynamickou arktickou situaci.

5. Jaké je jméno naší země? Česká republika/Česko

Video žákům vysvětlí, jaký je rozdíl mezi formálním a krátkým (zeměpisným) jménem naší země. Krom toho se z videa dozví i při jakých příležitostech dané jméno využívat a v čem často chybujeme.

6. Hrubý domácí produkt

Video žákům jednoduše vysvětlí, co je to hrubý domácí produkt.

7. Index lidského rozvoje (HDI)

Video žákům jednoduše vysvětlí, co je to index lidského rozvoje, zkráceně HDI. Často se můžete setkat i s označením životní úroveň.

8. Zeměpisná poloha a zeměpisné souřadnice

Video nejprve vysvětluje co je to zeměpisná síť, jež se skládá z rovnoběžek a poledníků. Následně ve videu zjistíte, jak určovat zeměpisnou polohu pomocí zeměpisných souřadnic.

Videa pro učitele

1. Flippity (nejen) ve výuce zeměpisu – záznam online workshopu

Záznam našeho prvního workshopu, který byl zaměřen na využití webu flippity.net ve výuce. Podrobnější info najdete v článku „Flippity (nejen) ve výuce zeměpisu – záznam online workshopu„.

2. Tvorba kartogramů rychle a jednoduše v mapchart.net

Video návod pro práci s webem mapchart.net. Podrobnější informace o práci s tímto webem najdete v článku „Tvorba kartogramů rychle a jednoduše v mapchart.net„.

Další videa budou postupně doplňována. Pokud máte návrh tématu, které by se Vám do výuky hodilo, neváhejte nás kontaktovat. Budeme velice rádi!

Zachraň Zeměpis podcast

Podcast pro všechny učitele, studenty a fanoušky zeměpisu a geografie.

Podcast je dostupný na YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=FyoPV7RN45E&list=PLskUevy6W4CWKGCJfepv0zUJmg7Ya0jM4

Podcast je dostupný na Spotify – https://open.spotify.com/show/5FVQcgjyT5WhKBMwEM80aC?si=Jqxa6PbARC2e0eChDr-fyA

Podcast je dostupný na Apple Music –https://podcasts.apple.com/cz/podcast/zachra%C5%88-zem%C4%9Bpis-podcast/id1547673010?l=cs&i=1000504531993

Podcast je dostupný na webu České podcasty – https://ceskepodcasty.cz/podcasty/zachran-zemepis-podcast


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH