Atlas obyvatelstva Česka

Publikoval(a) Petr Bárta dne

V dnešním článku si představíme další z mapových portálů, který můžete využít jak při distanční, tak i při prezenční výuce. V jednom z našich minulých článků o mapovém portálu mapaceska.cz jsme Vám představili možnost, jak si vytvořit vlastní tematickou mapu na základě Vámi zvolených dat.

Nyní Vám představíme portál, v němž naleznete již hotové tematické mapy Česka. Řeč bude o portálu Atlas obyvatelstva, jenž byl založen v roce 2013 členy Urbánní a regionální laboratoře na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze jako otevřená platforma k publikaci originálních analytických a syntetických map českých i zahraničních autorů.

Mapy jsou velmi kvalitně zpracované. Každá mapa se skládá z vlastního mapového listu a analytického textu ve formátu PDF. Mapu můžete otevřít buď v nízkém rozlišení přímo v internetovém prohlížeči (rozlišení je ale pro práci s mapou zcela dostačující), nebo stáhnout ve vysokém rozlišení jako obrázek s koncovkou .tif, případně ji můžete otevřít přímo v mapovém prohlížeči.

Obr. 1: Tematické mapy „Historické aspekty migrace v Česku“
Dostupné z: http://www.atlasobyvatelstva.cz/cs/31-historicke-aspekty-migrace-v-cesku

Některé mapy díky jejich úzkému zaměření a vysoké odbornosti na základních školách v zeměpisu nejspíše nevyužijete, přesto portál obsahuje uživatelsky přívětivé a schopnostem žáků základních škol přiměřené tematické mapy, které ve výuce jistě uplatníte – skvěle jsou zde zpracovány např. tematické mapy kriminality, nezaměstnanosti, náboženství, migrace aj. Bez problému potom můžete s jednotlivými mapami pracovat na gymnáziích a středních školách. Jednotlivé mapy navíc nabízí často i srovnání s daty z historie – viz obrázek níže nabízející srovnání vzdělanostní struktury Česka z let 1970 a 2011.

Obr. 2: Tematická mapa „Vzdělanost v Česku“
Dostupné z: http://www.atlasobyvatelstva.cz/cs/historie

Učitele vyučující na školách ve Středočeském kraji a v Praze zcela jistě potěší i fakt, že autoři věnovali zvýšenou pozornost právě Praze a jejím jednotlivým městským čtvrtím. Podobně atlas obsahuje i některé další tematické mapy soustředící se výhradně na Středočeský kraj.

Obr. 3: Tematická mapa „Braník – Od zemědělské vsi k pražské rezidenční čtvrti“
Dostupné z: http://www.atlasobyvatelstva.cz/cs/predmesti

Odkaz na Atlas obyvatelstva: http://www.atlasobyvatelstva.cz/


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH