Migrace – tipy do výuky 2

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Téma migrace jsme otevřeli již v minulém příspěvku – Migrace – tipy do výuky 1 a tento článek je tedy jeho volným pokračováním. Za připomenutí rozhodně stojí i vzniklý podcast s Terezou Freidingerovou, který byl také zaměřený na téma migrace ve výuce.

V tomto článku najdete tip na zapojení Encyklopedie migrace, což je vzdělávací projekt organizace Online encyklopedie migrace, z. s., který je vytvářen v úzké spolupráci s Karlovou Univerzitou, dále pak aplikaci Migrační Mýty, kterou vytvořila organizace Amnesty International. Interaktivní grafiku, která vznikla díky organizaci Člověk v tísni a Českému rozhlasu. Aplikaci Passport index, což je web, který porovnává sílu cestovních pasů jednotlivých zemí a na závěr skvělou příručku Lidé na zemi, která vznikla díky spolupráci organizace Český Skaut a organizace NaZemi.

1. Encyklopedie Migrace

Jedná se o nový vzdělávací projekt organizace Online encyklopedie migrace, z. s.(NNO), který je vytvářen v úzké spolupráci s Karlovou Univerzitou v Praze a postupně dalšími evropskými univerzitami. Jedná o interaktivní mapu světa, která obsahuje data o migraci po celém světě dle jednotlivých států. Lze tedy přehledně vidět migrační situaci v každém státě světa.

Odkaz na web Encyklopedie Migrace – https://encyclopediaofmigration.org/

Ukázka z webu Encyklopedie Migrace

2. Aplikace Migrační Mýty od organizace Amnesty International

Jedná se o online webovou aplikaci, která komentuje autentické výroky představitelů České republiky zaznamenané monitoringem médií. Aplikace vypadá jako konverzace na mobilu a obsahuje pět konverzací, které vyvrací dané výroky.

Odkaz na webovou aplikaci – https://amnesty.cz/migracnimyty

Webová aplikace – Migrační Mýty

3. Interaktivní grafika ke století republiky: žádná lidská činnost neformovala naši zemi víc než migrace

Díky trojici autorů (Petr Kočí, Jan Cibulka a Tereza Freidingerová) z organizace Člověk v tísni a iRozhlas vznikla interaktivní grafika ke století republiky, které je zaměřena na migraci v naší zemi. Dle autorů je dobré si uvědomit, že se klíčové části naší moderní historie psaly i v zahraničí. Stát by nemohl vzniknout bez exilových aktivit mužů 28. října. A kdyby na to byli v zahraničí sami, nikdy by myšlenku samostatného státu nedokázali prosadit. Museli se opřít o odhodlání a obrovské množství českých a slovenských krajanů. Jako druhý důvod vzniku autoři uvádí, že téma migrace v posledních letech prostoupilo do všeobecné debaty naprosto o všem. Vidíme ho na všech úrovních politiky včetně komunální. A od roku 2015 se o migraci mluví, jako kdyby to bylo něco bezprecedentního, co tady nikdy dřív nebylo. Jenže historie dost jasně ukazuje, že to tak není, že tahle země si za posledních sto let prožila migračních vln víc než dost. (Zdroj: iRozhlas.cz)

Odkaz na interaktivní grafiku – https://irozhlas.cz/zpravy-domov/data-interaktivni-mapa-100-let-ceskoslovenska_1810260711_cib

Ukázka Interaktivní grafika ke století republiky

4. Passport index

Jedná se o web, který žákům přiblíží tzv. Passport index, tedy mezinárodní žebříček Global Passport Index, který porovnává sílu cestovních pasů jednotlivých zemí. Pasy jsou hodnoceny podle toho, kolik zemí může jeho držitel navštívit bez vízové povinnosti. Web je v angličtině, ale jeho ovládání je velmi intuitivní a přehledné. Krom webu lze využít i aplikace pro iOS, či Android.

Odkaz na web Passport index – https://www.passportindex.org/

Ukázka z webu Passport index

5. Lidé v pohybu – Metodika pro práci s tématy uprchlictví a migrace od organizací Český Skaut a NaZemi

Lidé v pohybu jsou metodikou pro práci s tématy uprchlictví. Tato metodika vznikla díky spolupráci organizace Český Skaut a organizace NaZemi. Metodika si klade za cíl „skrze podporu práce s tématy uprchlictví a migrace ilustrovat práci s kontroverzními tématy obecně. Opírá se o skautské hodnoty, je ale vedle vedoucích skautských oddílů určena i všem ostatním pedagogům a pedagožkám formálního a neformálního vzdělávání.“

Je velmi přínosné, že metodika obsahuje metodickou podporu pro učitele/skautské vedoucí. Informační manuál, kde najdeme vymezení základních pojmů, migraci v datech a číslech atp. Příručka obsahuje i cíle aktivit a v neposlední řadě samozřejmě samotné aktivity a programy, které lze s žáky realizovat. Na závěr pak najdeme doporučení na další zdroje.

Příručka Lidé v pohybu ke stažení – https://lidevpohybu.eu/wp-content/uploads/2016/04/Lide_v_pohybu_web.pdf

Část titulní strany příručky

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH