Atlas.mapy.cz – školní atlas online od mapy.cz

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

Určitě všichni známe a jistě i velmi často v hodinách zeměpisu využíváme klasický papírový atlas. Zároveň ale jistě uznáte, že v dnešní době by se hodil i nějaký interaktivní atlas, který by bylo možné využít s pomocí moderních technologií. Možnou alternativou pro vás může být online atlas – atlas.mapy.cz.

Atlas je dostupný na adrese atlas.mapy.cz. Buď můžeme interaktivní verzi využít jako doplněk ke klasickému atlasu, nebo místo něj. Aktuálně je v online atlase možné najít více než 80 různých map, které obsahují interaktivní legendu. Atlas obsahuje od běžně využívaných map jakými jsou např. politická mapa světa, fyzickogeografická mapa světa, či třeba mapu podnebných pásů, přičemž krom toho zde najdeme i né tolik typické, ale o to zajímavější mapy jako např. mapa porovnávající BigMac index, nebo mapu Země v noci a plno dalších.

Ukázka výběru map

Velkou výhodou atlasu je možnost nastavení mapy samotným uživatelem/žákem. V tomto nastavení lze vybrat ze dvou typů podporovaných zobrazení (Merkátorovo, Robinsonovo). Dále lze zvolit, co bude mapa krom vybrané tematiky zobrazovat. To znamená, že lze zobrazit nebo skrýt hranice států, názvy států, řeky a vodní toky, reliéf, města a zeměpisnou síť.

Ukázka nastavení mapy

Náměty na již připravené hodiny s využitím atlas.mapy.cz

Tímto rozhodně výhody tohoto online atlasu nekončí. Jednou z největších výhod, kterou jistě většina učitelů ocení, je to, že zde najdeme i náměty, jak tento atlas využít v hodinách. Pokud klikneme na tlačítko nástroje, tak se nám objeví možnost „Pro učitele“ a zde najdeme několik ukázkových hodin. Zatím jich je v atlasu sice jen pár, ale je jasné, že budou v průběhu času stále přibývat.

Ukázkové hodiny

Ukázkové aktivity k využití ve výuce:

  1. Politická geografie – mezinárodní organizace a konflikty
  2. Počasí a podnebí ve světě i u nás
  3. Ukrajina a ČR – Co nás spojuje a co máme odlišné?
  4. Velikost státu a jeho měst (v počtu obyvatel) – srovnání s ČR a dalšími zeměmi
  5. Počasí a podnebí ve světě i u nás
  6. Vliv těžby surovin na ekonomiku státu
  7. Úvod k nově probíranému kontinentu

Bonusem, který jistě najde v hodinách zeměpisu využití, je možnost zapnutí funkce „zobrazení zeměpisných souřadnic“. Po zapnutí této funkce se souřadnice zobrazují tam, kde se pohybuje kurzor myši. Tuto funkci lze využít pro kontrolu určování zeměpisných souřadnic v klasickém atlase.

Pokud vás online atlas zaujal, tak doporučujeme webminář, který vznikl díky projektu Učíme online. Webminář se jmenuje: Učíme nanečisto #42 – S Atlasem kolem světa a stále v obýváku, aneb zeměpis online.

Webminář – S Atlasem kolem světa a stále v obýváku, aneb zeměpis online

Odkaz na online atlasatlas.mapy.cz

Odkaz na webminář https://www.youtube.com/watch?v=R2LY14s0iMQ&t


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH