Za poklady Česka – video seriál o geocachingu

Publikoval(a) Martin Jelínek dne

O portálu ČT edu jsme již psali v minulosti. Nyní tam nově najdete video seriál, který je věnován geocachingu. Jak jistě víte, jedná se o navigační hru, ve které je úkolem hráčů hledat poklady (kešky). Seriál Za poklady Česka obsahuje osm krátkých videí, které vaše žáky seznámí s touto aktivitou. Videa popisují jak úplné základy, tak i například jak kešku založit. Kromě toho zde najdete pro vaše žáky i slovníček pojmů, který si mohou stáhnout.

Geocache Geocaching Mezipaměť - Fotografie zdarma na Pixabay
Ukázka kešky – zdroj: https://www.unimagnet.cz/


Využití geocachingu ve výuce má samozřejmě oporu i v odborné literatuře. Zmínku najdeme například v článku od Zecha (2012), který přikládá ukázku využití geocachingu pro studijní účely v Německu, kde jsou vytvořeny environmentální výukové programy ve spojení s geocachingem. Houšková (2009) podotýká, že hledáním pokladů nebo chceme-li cache, se může obyčejná procházka v přírodě proměnit na dobrodružství v krajině, které motivuje žáky k poznávání blízké krajiny místního regionu. O různorodosti využití a přínosu pro výuku se zmiňuje i Neumajer (2014), který poukazuje na různé účely této aktivity. Těmi jsou například procvičení nalezení konkrétního místa v terénu, praktické procvičování práce se zeměpisnými souřadnicemi, světovými stranami a azimuty, zjišťování nadmořské výšky daného místa, orientace v terénu, práce s mapou, propojení práce s GPS s aplikací Google Earth, užití anglického jazyka při práci s portálem geocaching.com a v neposlední řadě pěší turistika. Autor navíc zdůrazňuje, že argument pro omezování práce s digitálními technologiemi z důvodu toho, že zvyšují omezení fyzických aktivit žáků, je zcela lichý.

Odkaz na video seriál Za poklady Česka – https://edu.ceskatelevize.cz/kolekce/geocaching

Použité zdroje:

Houšková, E. (2009): Výlety za poklady – víte co je Geocaching? Metodický portál. http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2867/vylety-za-poklady-vite-co-je-to-geocaching-.html/
(29. 2. 2016).

Neumajer, O. (2014). Inovativní výukové aktivity pro rozvoj dovedností pro 21. století. Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta.

Zecha, S. (2012). Geocaching, a tool to support environmental education!?-An explorative study. Educational Research eJournal, 1(2), 177-188.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

BONUSOVÝ OBSAH