Nejnovější příspěvky
Stanovisko České geografické společnosti k procesu tvorby modelových ŠVP pro revidovaný RVP ZV
Česká geografická společnost s velkým znepokojením sleduje proces tvorby modelových ŠVP pro revidovaný RVP ZV. Dle zadání NPI pro modelové ŠVP má být hodinová dotace pro naukové předměty včetně Geografie…
Atlas Čechů: Interaktivní statistické mapy o obyvatelích Česka
Co je Atlas Čechů? Atlas Čechů (https://atlascechu.cz) je online aplikace, která poskytuje přehled o názorech, postojích a životním stylu obyvatel Česka. Tento interaktivní nástroj vizualizuje data z rozsáhlých sociologických průzkumů…
Barevná hypsometrie Evropy s pomocí podzimního listí
Podzim je období, kdy příroda hraje všemi barvami a nabízí nám spoustu příležitostí pro kreativní výuku. Dnes vám představíme inspirativní nápad, jak využít podzimní listí v hodinách zeměpisu k výuce…
HistoryLab – Je Slavonín město nebo venkov?
V dnešním článku vám představíme jednak aktivitu na lidská sídla a jejich funkci a zároveň také vzdělávací aplikaci HistoryLab.cz, kterou nepochybně znají především učitelé dějepisu nebo občanské výchovy. V některých…
Co můžu zjistit o Kataru?
V tomto článku vám představíme výukovou hodinu o Kataru, jakožto modelovém příkladu státu Blízkého (resp. Středního) východu, který zbohatl díky nerostnému bohatství. Hodina je zároveň směřována na využívání různých informačních…
Krajina – obrázková statistika o krajině a jejích proměnách
V tomto článku vám přinášíme krátkou recenzi zajímavého materiálu s názvem „Krajina – obrázková statistika o krajině a jejích proměnách“, který vytvořilo Národní zemědělské muzeum v roce 2021. Materiál v…
Podcast Zachraň Zeměpis
Podcast Zachraň Zeměpis vznikl, aby učitelům, žákům a všem fanouškům zeměpisu/geografie poskytl zajímavé informace z tohoto oboru. Chceme si do našeho podcastu zvát zajímavé odborníky z univerzit, inspirativní učitele, cestovatele…
Krajina – typy krajiny a působení přírodních sil a lidských vlivů v krajině
V tomto článku vám představíme, jak můžete prakticky uchopit téma krajiny v zeměpisu v 6. třídě ZŠ. Tato aktivita na jednu vyučovací hodinu, se mi dobře osvědčila, ačkoliv jsem k…
Geoskop – Poznej řeku
V tomto článku vám přiblížíme lekci, kterou najdete na portálu Geoskop. Pokud byste tento portál neznali, můžete se s ním seznámit prostřednictvím našeho staršího článku, ve kterém jsme jej stručně představili. Případně…
Náhodné starší příspěvky
Projekt – Asijské země v krabici od bot
Pokud vás nebaví probírat jednotlivé regiony a země pomocí tradičního monologu před tabulí nebo vás už nudí powerpointové či jiné žákovské prezentace, mohl by vás zaujmout následující námět na skupinový…
Our World in Data neboli nejnovější světová data na jednom místě
Lámete si hlavu nad tím, kde najít nejnovější tematické mapy a grafy do výuky? Máme pro Vás skvělý tip! Web Our World in Data je mimo jiné i pro tyto…
3D tisk a zeměpis
Jsme svědky stále výraznějšího pronikání 3D tisku na základní a střední školy. Díky tomu se nabízí možnost provázání 3D tisku a zeměpisu. Samozřejmě, že krom zařazení do výuky lze 3D…
Jaký je význam map ve výuce a jak je do výuky zajímavě zapojit?
Pokud si pokládáte tyto otázky, či vás zajímají nové nápady na zapojení map do výuky, tak vám doporučuji dva články, které v posledních letech vyšly v časopise Geografické rozhledy. První…
YouTube kanál Australian Earth Science Education
Pokud byste chtěli svým žákům oživit výuku nějakým experimentem, je pro vás poměrně nově vytvořený YouTube kanál Australian Earth Science Education jako stvořený. Autoři již vytvořili přes 50 videí s…
Proměny míst v čase – Google Earth Timelapse a NASA Images of Change
Svět kolem nás se v dnešní době velmi rychle mění, často doslova před očima. Proto je velmi žádoucí tyto změny reflektovat i ve výuce zeměpisu. K této komparativní metodě, při které porovnáváme…