Nejnovější příspěvky
Atlas Čechů: Interaktivní statistické mapy o obyvatelích Česka
Co je Atlas Čechů? Atlas Čechů (https://atlascechu.cz) je online aplikace, která poskytuje přehled o názorech, postojích a životním stylu obyvatel Česka. Tento interaktivní nástroj vizualizuje data z rozsáhlých sociologických průzkumů…
Barevná hypsometrie Evropy s pomocí podzimního listí
Podzim je období, kdy příroda hraje všemi barvami a nabízí nám spoustu příležitostí pro kreativní výuku. Dnes vám představíme inspirativní nápad, jak využít podzimní listí v hodinách zeměpisu k výuce…
HistoryLab – Je Slavonín město nebo venkov?
V dnešním článku vám představíme jednak aktivitu na lidská sídla a jejich funkci a zároveň také vzdělávací aplikaci HistoryLab.cz, kterou nepochybně znají především učitelé dějepisu nebo občanské výchovy. V některých…
Co můžu zjistit o Kataru?
V tomto článku vám představíme výukovou hodinu o Kataru, jakožto modelovém příkladu státu Blízkého (resp. Středního) východu, který zbohatl díky nerostnému bohatství. Hodina je zároveň směřována na využívání různých informačních…
Krajina – obrázková statistika o krajině a jejích proměnách
V tomto článku vám přinášíme krátkou recenzi zajímavého materiálu s názvem „Krajina – obrázková statistika o krajině a jejích proměnách“, který vytvořilo Národní zemědělské muzeum v roce 2021. Materiál v…
Podcast Zachraň Zeměpis
Podcast Zachraň Zeměpis vznikl, aby učitelům, žákům a všem fanouškům zeměpisu/geografie poskytl zajímavé informace z tohoto oboru. Chceme si do našeho podcastu zvát zajímavé odborníky z univerzit, inspirativní učitele, cestovatele…
Krajina – typy krajiny a působení přírodních sil a lidských vlivů v krajině
V tomto článku vám představíme, jak můžete prakticky uchopit téma krajiny v zeměpisu v 6. třídě ZŠ. Tato aktivita na jednu vyučovací hodinu, se mi dobře osvědčila, ačkoliv jsem k…
Geoskop – Poznej řeku
V tomto článku vám přiblížíme lekci, kterou najdete na portálu Geoskop. Pokud byste tento portál neznali, můžete se s ním seznámit prostřednictvím našeho staršího článku, ve kterém jsme jej stručně představili. Případně…
Český hydrometeorologický ústav – videa na YouTube
V dnešním krátkém článku Vám přinášíme tip do výuky – krátká videa od Českého hydrometeorologického ústavu, na jehož YouTube kanálu najdete spoustu videí na různé (občas i složité) geografické problémy.…
Náhodné starší příspěvky
Od deště k prameni – geografický pokus
Pokud chcete zařadit do své výuky školní pokus, máme pro Vás skvělý návrh. Tento příspěvek vychází z webináře s názvem Školní geografický pokus prakticky: krok za krokem, jehož autory jsou…
Barevná hypsometrie Evropy s pomocí podzimního listí
Podzim je období, kdy příroda hraje všemi barvami a nabízí nám spoustu příležitostí pro kreativní výuku. Dnes vám představíme inspirativní nápad, jak využít podzimní listí v hodinách zeměpisu k výuce…
VR prohlídka nejrůznějších míst s pomocí mobilu a aplikace ExpeditionsPro VR Tours
Chcete vnést do Vaší výuky něco málo z nových technologií? Tohle není žádný teleshoping, ale nabídka výborné aktivity ohledně virtuální reality, na kterou potřebujete pouze telefon/tablet. Technické parametry ExpeditionsPro VR…
Obyvatelstvo Ameriky
Na úvod bych rád řekl, že úplně nemám rád název „pracovní list“, působí na mě trošku jako věc, kterou dáme žákům při suplování a tím je náplň hodiny vyřešena. Nicméně…
Zeměpis a počítač – webináře z Technické univerzity v Liberci
Na Technické univerzitě v Liberci vznikl na jaře roku 2020 seriál sedmi webinářů na společné téma „počítač a zeměpis“, který v listopadu doplnil díl 8. Myslíme, že pokud se zajímáte…
„Sense of a place“ – aktivizační metoda ve výuce zeměpisu
V tomto krátkém článku vám stručně představím metodu „sense of a place“, kterou sám poměrně často ve výuce zeměpisu využívám. Vlastně to úplně tak není didaktická metoda, „sense of place“…