Nejnovější příspěvky

8. díl (1000 × 563 px)

Podcast Zachraň Zeměpis

Podcast Zachraň Zeměpis vznikl, aby učitelům, žákům a všem fanouškům zeměpisu/geografie poskytl zajímavé informace z tohoto oboru. Chceme si do našeho podcastu zvát zajímavé odborníky z univerzit, inspirativní učitele, cestovatele…
IMG_6709

Zeměpisné pizza boxy

Mají vaši žáci rádi kreativní práci a jsou výtvarně nadaní? Rádi pracují se zajímavými a nevšedními materiály? Pak je nechte zhotovit za úkol „zeměpisné pizza boxy“. Tuto aktivitu jsem využila…
11

Jak poznat nadaného žáka na zeměpis/geografii?

Jak poznat nadaného žáka na zeměpis? Předpokládám, že si tuto otázku jistě položil někdy každý z nás. Dle ČŠI je nadaných žáků v populaci přibližně 10–15 % (někdy je uváděno až…
IMG_20230130_102611_252-1

Geologická katastrofa jako příspěvek na Instagram

Když byste zavzpomínali na svá studentská léta, přesněji řečeno žákovská léta na základní škole, nebude geologie asi to nejatraktivnější z výuky zeměpisu, na co bychom vzpomínali. Geologie prostě většinou nebývá…
lokalizacni faktory

Lokalizační faktory v geografii

Jak propojit zeměpis s běžným životem a třeba i podnikatelským myšlením? Zkuste to s lokalizačními faktory. Náročné téma, do kterého se má podle mě cenu pouštět, jen pokud ho zvládneme…
Sahel

Případová studie Sahelu

Jak často zdůrazňujeme, výuka zeměpisu již dávno nemá být jen o tom, „co, kde a jak“, ale měla by žáky vést k hlubšímu porozumění fyzickogeografických a socioekonomických jevů, aby věděli,…

Náhodné starší příspěvky

kdetosakra3

Kde to sakra…?

Věta, kterou jste si možná občas sami pro sebe řekli v okamžiku, kdy jste se na neznámém místě nedokázali dobře zorientovat. Tento článek však není o tom, dostat se včas…
Sahel

Případová studie Sahelu

Jak často zdůrazňujeme, výuka zeměpisu již dávno nemá být jen o tom, „co, kde a jak“, ale měla by žáky vést k hlubšímu porozumění fyzickogeografických a socioekonomických jevů, aby věděli,…
mapa-zmeny-teploty_1200

Faktaoklimatu.cz

Stránka faktaoklimatu.cz vznikla díky spojení akademiků, doktorandů, klimatologů, IT profesionálů a studentů, kteří se snaží z veřejně dostupných data o klimatu vytvořit přehledné mapy a grafy. Všechny jejich vytvořené materiály…
zemepis-1-1-1

Projektová výuka – Jihovýchodní Asie

V posledních několika letech se na českých školách konečně začíná více prosazovat projektová výuka. Tato metoda výuky je sice poměrně náročná na čas a žákům se může v některých případech…
Vltava-a-Labe-1

Vodní toky Česka s využitím webové mapy

Přemýšlíte, jak ve výuce pojmout téma vodstvo Česka? Pak je pro vás ideálním materiál, který vznikl v rámci projektu Podpora rozvoje digitální gramotnosti. Jak už název projektu napovídá, propojuje se…
CHCI POMOCI